Markýza patřila a dnes ještě stále patří do stínění, které vytvářejí romantickou náladu. Připomínají italské zahrádky a kouzelná náměstíčka. Dnes ale kromě klasické romantické představy můžete zakoupit i inovované druhy markýz, které se už s původní podobou nijak neztotožňují. Je tedy důležité rozmyslet si, co hledáte – romantiku anebo čistě praktické stínidlo?

Jaké druhy markýz nám trh nabízí?

Naštěstí je trh rozmanitý a nabízí široký sortiment, ze kterého si musí vybrat skutečně každý. Dnes můžete vybírat mezi markýzami, které slouží jako stínidlo pro interiér nebo terasu.

  • klasické markýzy
  • kazetové markýzy
  • terasové stínění
  • svislé clony

Nejdřív začneme novinkou. Svislé clony jsou moderním pojetí markýz. Vzhledem připomínají venkovní žaluzie, které ale lze polohovat i do prostoru. Tím dostávají typickou vlastnost markýz. Svislé clony mají o několik funkcí více, než běžné markýzy, především je to jejich zvýšená ochrana proti teplu a světelným paprskům, čímž zůstává v interiéru příjemný chlad. Pokud ale sháníte starou dobrou klasiku, jsou pro vás k dostání klasické markýzy, které fungují přesně tak, jak to znáte. Navíc si můžete vybrat z nejrůznějších barev a vzorů, a to nejen vzoru potisku, ale také tvaru. Pokud ale sháníte tradičně vypadající za to konstrukčně vyspělejší variantu, jsou pro vás to pravé kazetové markýzy. Dají se snadno vysunovat. Ve svém zasunutém stavu perfektně chrání celou zbylou konstrukci. Kromě toho lze vybírat i ze speciálního sortimentu terasového stínění. Jedná se o druh větší markýzy, která potřebuje již podpůrné sloupy k tomu, aby mohla být plně funkční. V otevřeném stavu pak vypadá jako běžná pergola.

Proč zrovna markýzy?

Markýza v sobě perfektně spojují hned dvě funkce. Jednak se jedná o příjemnou stříšku na zahradě a jednak vytváří stín v interiéru. O markýze byste měli uvažovat v případě, že máte terasu a chcete ji částečně zastínit. Jistě by nebylo vhodné umístit nad každé okno markýzu. Jedná se totiž o designový prvek, se kterým se to nesmí přehánět.

Comments are closed.